Yiyecekleri temizlerken yaptığımız hatalar...

Yiyecekleri temizlerken yaptığımız hatalar...

Sebze ve meyveleri, et ve balığı pişirmeden önce temizleyip yıkıyoruz. Peki bunu doğru bir şekilde yapıyor muyuz? İşte yiyecekleri temizlerken yaptığımız hatalar...

Ne kadar doğal ve organik beslenirsek beslenelim, gıdaların üzerindeki çeşitli tarım ilaçlarından ve kirlilik yaratan diğer unsurlardan kaçamıyoruz. Bunun için ister çiğ olsun, ister pişmiş, yediklerimizi iyice temizlemek çok büyük önem taşıyor.

“Nasılsa pişiyor, mikrobu ölüyor” diye düşünüp bu çok önemli basamağı kesinlikle ihmal etmeyin. İşte yanlış temizlediğimiz o yiyecekler ve doğru temizleme koşulları…

LAHANA VE KARNABAHAR

LAHANA VE KARNABAHAR

Lahananın türü ne olursa olsun çok iyi yıkanmalıdır. Aynı şey karnabahar için de geçerlidir. Karnabaharın bütün girintilerini iyice temizlemeli ve sebzenizi çiçeklerine ayırmalısınız. Lahananın da en dış iki katmanını koparıp atın. Bu yaprakların altında küçük böcekler ve bakteriler saklanıyor olabilir. Ardından lahananızı sirkeli suya yatırıp birkaç dakika bekletin ve temiz suyla iyice durulayın.

PİRİNÇ

PİRİNÇ

Pirincin hangi tür olursa olsun kullanılmadan önce mutlaka 3-4 kez yıkanmalıdır. Bunun asıl sebebi pirinci temizlemek değildir. Pirincin dış yüzeyinde birikmiş nişastayı yıkayarak arıtmazsanız pirinçler pişirme aşamasında birbirine yapışır ve topaklanır. Aynı şey mısır ya da buğday gibi diğer nişastalı taneler için de geçerlidir.

MARUL

MARUL

Yeşillikleri özellikle de marulu bol suyla yıkamadan yemeyin çünkü yapraklarının üzerinde ve köklerinde bol miktarda toz toprak birikmiş olacak. Ellerinizle kökünden kopardığınız marulları birkaç dakika soğuk temiz suda bekletin. Ardından süzgece ya da temiz bir mutfak havlusunun üzerine alıp kurutun. Artık gönül rahatlığıyla salatanızı yiyebilirsiniz.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Sütü, yoğurdu nasıl yıkayacağım diye düşünmeyin. Burada bahsettiğimiz süt ürünlerinin ambalajları tabii ki… Çünkü bu ambalajlar market çalışanlarından müşterilere birçok kişinin elinden geçiyor. Kapağını açtığınız anda ambalajın dışındaki bakteriler içine de yayılma riski taşıyor.

DONDURULMUŞ SEBZE VE MEYVELER

DONDURULMUŞ SEBZE VE MEYVELER

Dondurulmuş sebze ve meyveler hayatımızı çok kolaylaştırıyor. Paketlerinden çıkarıp doğrudan tencereye atıveriyoruz. Ancak dondurulmuş sebzeleri de yıkamanız gereken bazı koşullar söz konusu. Eğer yüksek sıcaklıkta pişirecekseniz, dondurulmuş sebzeleri yıkamanıza gerek yoktur. Ancak sebzeleri biraz daha dişe gelir şekilde pişirecekseniz o zaman taze sebzeleri yıkadığınız gibi yıkayıp pişirmelisiniz. Böylece kirden ve bakteriden arınmış olurlar.

BALIK

BALIK

Balığı çiğ yemeyecekseniz yıkamanıza gerek yoktur. Çünkü yüksek sıcaklıklarda pişen balığın bakterileri ölür. Üstelik balığı yıkadığınızda mutfağın her yerine bakteri yayma riski doğar. Ancak balık hazırladıktan sonra ellerinizi, bıçağınızı ve kesme tahtanızı çok iyi yıkamanız gerektiğini unutmayın.

KUTU İÇECEKLER

KUTU İÇECEKLER

Kutu içecekler özellikle yaz aylarında içindeki sıvıyı soğuk tutması ve lezzetini artırmasıyla çok sık tüketiliyor. Ancak dışını yıkamadan ya da en azından silmeden bu kutuları ağzınıza yaklaştırmayın. Çünkü bu kutular tozlu kamyonlarda kilometrelerce yol gidiyor ve size ulaşana kadar birçok kişinin elinden geçiyor. Mümkünse kutudaki içeceği bardağa boşaltıp içmeyi tercih edin.

MİDYE

MİDYE

Bütün kabuklu deniz canlılarını, dondurulmuş bile alsanız çok iyi yıkamanız gerek. Çünkü kabuklarının içi kum dolu olabilir. Kabuklu deniz ürünlerini akan suyun altında iyice yıkayıp pisliklerinden arındırmadan kesinlikle pişirmeyin.

TAVUK

TAVUK

Birçoğumuz alışkanlıkla tavuğu pişirmeden önce sudan geçiriyoruz ancak bu yanlış bir hareket. Tavuğu iyice pişirmek yeterli çünkü tavukta bulunan bakteriler pişince ölüyor. Yıkadığınızda o bakterileri mutfağın diğer yerlerine de saçma riski doğuyor. Ancak çiğ tavuğa değen ellerin, bıçak, kesme tahtası vb. eşyanın iyice yıkanması şart.

ET

ET

Dana ve kuzu etleri söz konusu olduğunda da tavukla benzer bir durum geçerli. Özellikle kirli yerlere temas eden etleri yıkayıp temizlediğimizi düşünüyoruz. Ancak yıkama kirlenen kısımdaki bakterileri her yere yaydığı gibi bakterilerin çoğalmasına da zemin oluşturuyor. Bu nedenle kirli kısımları yıkamak yerine kesip atın.

YUMURTA

YUMURTA

Yumurtaların dış kabuklarındaki tavuk pisliklerinin, yapışmış tüylerin vb. kirlerin yıkayınca temizlendiğini düşünüyoruz ama bu çok büyük bir yanlış. Yumurta yıkandığında üzerinde bulunan mikroorganizmalar kabuktaki gözle görülmeyen deliklerden içeri çekiliyor ve enfeksiyon riski artıyor.

ELMA

ELMA

Elma, özellikle kabuklu yenecekse mutlaka iyice yıkanması gereken bir meyve. Çünkü dış yüzeyinde ilaçlar ve parlak görünmesi için bol miktarda bal mumu bulunuyor. Araştırmalar elmalarınızı 12 dakika boyunca karbonatlı suda beklettiğinizde dış yüzeyindeki kimyasalların çoğunun arınacağını gösteriyor.

(Leziz)