İstanbul'da kuvvetli yağış bekleniyor, rüzgara dikkat!

İstanbul'da kuvvetli yağış bekleniyor, rüzgara dikkat!

Hava durumu için Meteoroloji'den aktarılan son dakika haberine göre İstanbul'da düne göre sıcaklıklarda hızlı bir düşüş yaşanıyor. Bölgede şu an aralıklı olarak sağanak yağış geçişleri var. Marmara Denizi'nde ise görülen fırtına deniz ulaşımını aksatıyor. Yarın gece saatlerinden itibaren İstanbul'un yüksek kesimlerinde başlayacak kar yağışı özellikle hafta sonu bölgeyi etkisi altına alacak.

İstanbul hava durumu için Meteoroloji'den son dakika haberi... 

Rüzgarın hızlı bir şekilde karayele dönmesi Marmara Bölgesi'nde sıcaklıkları hızlıca düşürüyor.  Yarından itibaren oldukça soğuması beklenen havanın hafta sonu yurt geneline yoğun yağış bırakması bekleniyor. 

Ankara'da ise başlayan kar yağışı ilerleyen saatlerde devam edecek.  

Yağışlar ise Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ile ErzurumBingöl, MuşBitlisŞırnakAdıyamanGaziantepKilisSiirt ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun batısı, zamanla İç Ege, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Erzurum, Bingöl, Muş, Şırnak ve Bitlis çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde beklenen yağışların Isparta, Antalya'nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Karaman ile Konya'nın güney ve batı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hafta sonu yurt genelinde görülecek soğuk havanın haftanın ilk günlerinden itibaren lodosa dönecek rüzgar ile hissedilen sıcaklıkları yükseltmesi bekleniyor. 

BATIDA SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) olmak üzere kuzey, iç ve batı kesimlerde azalacak, güneydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgar, genellikle güneyli yönlerden orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güneyli yönlerden, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-100 km/sa) şeklinde esecek. 

MARMARA DENİZİ'NDE FIRTINA BEKLENİYOR

İstanbul’da öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli (20-40 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL HAVA DURUMU

Dün İstanbul'da rüzgar hızlı bir şekilde lodostan karayel döndü. Bölgede ani soğumaya bağlı ve rüzgarın etkisi ile Sabiha Gökçen'de bir uçak pistten çıkarak 3 kişi hayatını kaybetti. 

Bugün ise İstanbul'da rüzgarlar sert esmeye devam edecek. Ve ilerleyen saatlerde İstanbul'un yüksek kesimlerde kar yağışının başlması bekleniyor. 

Yarın ise İstanbul'da kuvvetli poyraz var. Ve etkili olan rüzgar ile hissedilen sıcaklıklarla birlikte termometre sıcakları hızla düşecek.